מאמר נבחר

מהי מודעות עצמית ?

מהי מודעות עצמית ?

שנה חדשה מתחילה. מה אתם מבקשים לעצמכם השנה? להפחית במשקל? למצוא זוגיות מתאימה? להצליח בלימודים? להסתדר עם הילדים? לחיות חיים מספקים ומשמעותיים?
הסיבות לכך שאנו מתקשים לעיתים להשיג את מטרותינו מגוונות ושונות. הפתרון הוא אחד: מודעות! חשוב לחיות מתוך מודעות, להיות מודעים ברמה העמוקה ביותר לעצמנו, למה שמפעיל אותנו, מימה אנחנו מפחדים, מה עושה אותנו מאושרים ולפעול כדי לאזן בין אלה.

שלבים להשגת מודעות עצמית:

שלב 1 – התבוננות. האדם מתבונן בחייו, בסיטואציות הטעונות שיפור, בגופו ובנפשו.
שלב 2 – הבחירה. בידינו זכות הבחירה: טיפול בטעון שיפור –כן או לא, ובחירת הכלים המתאימים לכך.
שלב 3 – הגשמה. המקום אליו אנחנו שואפים להגיע, הסיטואציה המחייבת שיפור.
ההגשמה מתחילה במקרים רבים, מקריאת ספרים בנושא, לפתוח את המודעות ורכוש ידע בכל הקשור לתת המודע ודרך פעולתו. בהמשך כל אחד ואחת מוצאים את דרכם בסדנא, הרצאה, קןרס, ייעוץ פרטני וכדומה. התמדה ורצף דרושים לשינוי אך גם לשמירה על המודעות והמיקוד הפנימי כדרך חיים.
על מיקוד שליטה פנימי ומיקוד שליטה חיצוני:
מודעות עצמית ניתנת להשגה על ידי התמדה וכוח הרצון. האדם יכול לטפל בעצמו, בזמנו ובמרחב הביתי שלו. תחילה עליו לקחת אחריות על חייו ולהפוך מאדם בעל מיקוד חיצוני לאדם בעל מיקוד פנימי.
תיאורית הייחוס של weiner משנת 1979, התייחסה למיקוד שליטה פנימי – האחריות היא על האדם, לכן קיימת תחושה שניתן לשפר כי זה בשליטת האדם, ומיקוד שליטה חיצוני – האדם מטיל את האחריות על הסביבה, לכן חש כי לא יכול לשפר את מצבו כיוון שזה לא בשליטתו.
אנשים עם מיקוד שליטה חיצוני מאמינים שהכל צפוי. יש גורל, וחיינו נקבעים ע”י כוחות חיצוניים. אנשים עם מיקוד שליטה פנימי מאמינים שגורלם בידיהם. הם אחראים למהלך חייהם – להצלחות ולכישלונות, שיש אפשרות בחירה ושהרשות נתונה!
אנשים עם מיקוד שליטה פנימי יתמודדו בצורה ישירה ונמרצת עם מצבי חיים שונים. יש להם היכולת להשפיע על חייהם, לבחור, לשנות. הם מתמודדים יפה במצבי לחץ, והם שבעי רצון מחייהם.
מחקרים הראו, כי אנשים עם מיקוד שליטה חיצוני עלולים לוותר על שליטה בחייהם, הם פסיבים – נוטים לפתח חרדות, חשים חוסר אונים בהשוואה לאנשים שמתייחסים לחייהם בצורה אקטיבית.
לפיכך, אדם שיפתח מודעות עצמית, יפעל מתוך מיקוד שליטה פנימי. אדם זה יקדם את עצמו, יגיע לאיזון בחייו ויכולתו להצליח בתחומי חייו השונים תגבר.

הכלים לפיתוח מודעות עצמית:

כלים שונים ויצירתיים עומדים לרשותו. כלים העובדים על תת- המודע ומפתחים מודעות עצמית וחיבור של האדם אל עצמו.
בין הכלים: כתיבה אינטואיטיבית, EFT (“דיקור רגשי”), חשיבה חיובית, דמיון מודרך, ומנטרות.
כלים אלה מביאים את האדם לבהירות, מיקוד ואיזון. הוא חש חיוני וערני ובעיקר מקבל את הכוח על חייו לידיו.

מאמרים קשורים