מאמר נבחר

מודעות עצמית, תת המודע ובריאות הגוף

מודעות עצמית, תת המודע ובריאות הגוף

מכל המתנות הנפלאות בהן בורכנו בחיינו, נדמה שתת המודע הוא המתנה הנפלאה ביותר. אך כמו מתנות אחרות ויפות, אין אנו מעריכים כראוי מתנה זאת. לעיתים משום שאיננו מודעים לה, או מכיוון שאיננו יודעים מה לעשות איתה, ולכן ברוב המקרים מתעלמים ומשליכים אותה הצידה.

כאשר הוא מכוון נכון, תת המודע מספק לנו את כל רצוננו החל מבריאות, הצלחה ועושר ועד אהבה ואושר. כשתת המודע “מבולבל”, הוא מספק לנו כשלונות, מחלות וצער. לתת המודע הכוח והיכולת לספק לנו כל שנרצה. אם אותו רצון מטופל באופן פורה, יפעל תת המודע בצורה חיובית. במידה ולא, יפעל בצורה שלילית. לדוגמא: אם אדם שמנעו ממנו אהבה במשך שנים, מגלה כי בהיותו חולה אנשים שואלים לשלומו ומפגינים מידה של דאגה והתחשבות כלפיו (אותן הוא תופס כגילויי אהבה), הרי שאדם זה יתחיל לתכנת את תת המודע שלא (באופן לא מודע) לגרום לו להיות חולה מתישהו בעתיד, כדי לזכות שוב בגילויי האהבה.

כיצד עוזרת מודעות עצמית לבריאות האדם?

במקרים של חולים במחלות קשות, המשפחה, החברים והמכרים באים לבקר, לעזור, ולהיות שם עבורם. תשומת לב זו היא צורה של אהבה, שנחסכה בעבר מאותו חולה. אך עתה, כתוצאה מהמחלה, הוא מקבל אותה.  זה עשוי להיגרם כתוצאה מתכנות שלילי של תת המודע. תת המודע אינו לוקח בחשבון שהמחלה עלולה לסיים את חייו של האדם ולגרום לו לכאב, אלא מתחשב רק במתן הדבר שאותו רוצה האדם.

מחלות בדרך כלל אינן מתרחשות תוך תקופה קצרה. הן דורשות זמן רב ולעיתים שנים עד שתת המודע גורם לגוף להגיב בצורה אחרת ומאפשר לו לפתח מחלה רצינית.

כשהבעיות הרגשיות אינן רציניות, השפעתו של תת המודע על המערכת החיסונית תהיה קטנה ביותר, וכל מחלה שתגרם תהיה קלה. ברוב המקרים, מתעלמים מהסיבות הרגשיות ותת המודע ממשיך להתערער ולהתבלבל על ידי קליטה קבועה של רגשות שליליים,. הדבר גורם לירידה בתפקוד המערכת החיסונית, במקביל, ובכך מאפשרת גיחה של מחלות קלות אשר ברבות הימים מתפרצות והופכות רציניות (כשמערכת החיסון מתמוטטת). כלומר, על ידי שימור הבעיות הרגשיות ואי פתרונן, אנו יוצרים בעצמנו את המחלה שלנו.

כך לגבי כל תחום בחיינו. בבריאות כמו במקום העבודה וכמו הצלחה בלימודים. במה שאנו מפרים את תת המודע שלנו – רגשות ומחשבות חיוביים או שליליים מזה תצמח התוצאה. זאת מכיוון שתת המודע, כפי שנכתב לעיל, נותן לנו את רצונותינו.

מהו תת המודע?

פרויד היה הראשון לגלות את קיומו של תת המודע, אך עד היום תת המודע אינו ניתן למדידה, אך אנו מבינים את משמעותו וחשיבותו בחיינו.

תת המודע משול לאדמה בה טומנים את הזרעים. לאדמה לא אכפת מה נטמן בה – זרעים רעילים או זרעים של חיטה מועילה וטובה. כל מה שחשוב לאדמה, כל הוויתה הינה להצמיח את מה שנזרע בתוכה. בדומה לכך, גם תת המודע. אם נזרע בתת המודע זרעים של בריאות, אושר, הצלחה או שפע הוא יגרום לגופנו להיות בריא או יתן לנו את השפע שחיפשנו. לעומת זאת אם זורעים זרע מחלה או כישלון, תת המודע יגרום לגופנו להיות חולה. הבחירה היא שלנו.

תכנות תת המודע

תת המודע חסר יכולת לחשוב או לשקול בהיגיון, הוא משרת מטרה עיקרית אחת והיא – לתת לאנשים את מה שהם רוצים. בכדי לתכנת את תת המודע באופן חיובי ובהצלחה אדם חייב שני דברים:

  1. להחליט מה רצונו האמיתי.
  2. לתכנת את תת המודע באופן נכון. לשם כך יש צורך בשינוי היחס והרגשות של האדם כלפי עצמו. יש להזין את תת המודע הרגשות חיוביים כל הזמן והוא יהפוך רגשות אלה למציאות.

לסיכום,

תת המודע חסר יכולת חשיבה. הוא אינו מבדיל בין הצלחה וכישלון, בין מחלה לבריאות. לתת המודע יש תפקיד אחד: לספק לאדם את כל חפצו. הוא מגיב רק למה שהאדם מרגיש ביחס להצלחה או כישלון של הדבר אותו האדם רוצה. בכדי להצליח על האדם להתחיל בהרגשה של הצלחה, לדמיין שהוא מקבל את מה שהוא רוצה. את זה תת המודע מבין. את זה תת המודע מקבל. את זה תת המודע יכול לספק.

 

מאמרים קשורים